Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Australia (AUD $)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Personal Care & Beauty
  3. Hair Cosmetics

Hair Cosmetics

(325 products)
  • Conditioners
  • Hair Colouring
  • Hair Masks
  • Hair Oils, Serums & Sprays
  • Shampoos
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Shiseido Tsubaki Premium Repair Mask - 180 g Shiseido Tsubaki Premium Repair Mask - 180 g Shiseido Tsubaki Premium Repair Mask - 180 g
    Sold out
    22% off

    Shiseido

    Shiseido Tsubaki Premium Repair Mask - 180 g

    No reviews
    Sale price $18.00 Regular price $23.00
    Unit price$100.00 /kg
    View details
  • Blue Magic Organic Castor Oil Hair & Scalp Conditioner - 300 ml Blue Magic Organic Castor Oil Hair & Scalp Conditioner - 300 ml
    Sold out

    Blue Magic

    Blue Magic Organic Castor Oil Hair & Scalp Conditioner - 300 ml

    No reviews
    Regular price $9.00
    Unit price$30.00 /L
    View details
  • La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml

    La'dor

    La'dor Keratin LPP Shampoo - 150 ml

    1 review
    Regular price $9.00
    Unit price$6.00 /100ml
    View details
  • Shiseido Tsubaki Premium Volume & Repair Shampoo - 450 ml

    Shiseido

    Shiseido Tsubaki Premium Volume & Repair Shampoo - 450 ml

    No reviews
    Regular price $22.00
    Unit price$48.89 /L
    View details
  • Indus Valley Henna Hair Colour Black - 100 g
    Sold out

    Indus Valley

    Indus Valley Henna Hair Colour Black - 100 g

    No reviews
    Regular price $11.00
    Unit price$110.00 /kg
    View details
  • Shiseido Fino Regenerating Oil/Serum for Damaged Hair - 70 ml Shiseido Fino Regenerating Oil/Serum for Damaged Hair - 70 ml Shiseido Fino Regenerating Oil/Serum for Damaged Hair - 70 ml Shiseido Fino Regenerating Oil/Serum for Damaged Hair - 70 ml

    Shiseido

    Shiseido Fino Regenerating Oil/Serum for Damaged Hair - 70 ml

    3 reviews
    Regular price $24.00
    Unit price$34.29 /100ml
    View details
  • Shiseido Tsubaki Premium Regenerating Shampoo - 450 ml

    Shiseido

    Shiseido Tsubaki Premium Regenerating Shampoo - 450 ml

    No reviews
    Regular price $17.00
    Unit price$37.78 /L
    View details
  • Shiseido Tsubaki Premium EX Damage Care & Recovery Conditioner - 450 ml Shiseido Tsubaki Premium EX Damage Care & Recovery Conditioner - 450 ml
    Sold out

    Shiseido

    Shiseido Tsubaki Premium EX Damage Care & Recovery Conditioner - 450 ml

    No reviews
    Regular price $18.00
    Unit price$40.00 /L
    View details
  • Motions Hair Relaxer Regular Straightening Cream for Curly Hair - 425 g

    Motions

    Motions Hair Relaxer Regular Straightening Cream for Curly Hair - 425 g

    No reviews
    Regular price $14.00
    Unit price$32.94 /kg
    View details
  • Elizavecca CER 100 Hair Collagen Ceramide Coating Hair Protein Treatment - 100 ml Elizavecca CER 100 Hair Collagen Ceramide Coating Hair Protein Treatment - 100 ml

    Elizavecca

    Elizavecca CER 100 Hair Collagen Ceramide Coating Hair Protein Treatment - 100 ml

    3 reviews
    Regular price $11.00
    Unit price$11.00 /100ml
    View details
  • Herbaria Banfi Classical Rub - 250 ml Herbaria Banfi Classical Rub - 250 ml Herbaria Banfi Classical Rub - 250 ml

    Herbaria

    Herbaria Banfi Classical Rub - 250 ml

    2 reviews
    Regular price $14.00
    Unit price$56.00 /L
    View details
  • Esthetic House CP-1 Bright Complex Intense Nourishing Conditioner - 100 ml Esthetic House CP-1 Bright Complex Intense Nourishing Conditioner - 100 ml

    Esthetic House

    Esthetic House CP-1 Bright Complex Intense Nourishing Conditioner - 100 ml

    No reviews
    Regular price $5.00
    Unit price$5.00 /100ml
    View details
  • Anthyllis Hair Conditioner with Flax Seed Extract and Rice Protein - 200 ml Anthyllis Hair Conditioner with Flax Seed Extract and Rice Protein - 200 ml
    Sold out

    Pierpaoli

    Anthyllis Hair Conditioner with Flax Seed Extract and Rice Protein - 200 ml

    1 review
    Regular price $8.00
    Unit price$4.00 /100ml
    View details
  • Blue Magic Hair Food Coconut Oil and Wheat Germ Conditioner - 340 g Blue Magic Hair Food Coconut Oil and Wheat Germ Conditioner - 340 g

    Blue Magic

    Blue Magic Hair Food Coconut Oil and Wheat Germ Conditioner - 340 g

    1 review
    Regular price $9.00
    Unit price$26.47 /kg
    View details
  • Esthetic House CP-1 Nourishing Shampoo with Proteins - 100 ml Esthetic House CP-1 Nourishing Shampoo with Proteins - 100 ml

    Esthetic House

    Esthetic House CP-1 Nourishing Shampoo with Proteins - 100 ml

    No reviews
    Regular price $5.00
    Unit price$5.00 /100ml
    View details
  • Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml
    Sold out

    Aromatica

    Aromatica Rosemary Root Enhancer, Strengthening Hair Tonic - 100 ml

    No reviews
    Regular price $19.00
    Unit price$190.00 /L
    View details
  • Aunt Jackie's Quench Moisture Intensive Leave-In Conditioner - 355 ml

    Aunt Jackie's

    Aunt Jackie's Quench Moisture Intensive Leave-In Conditioner - 355 ml

    1 review
    Regular price $17.00
    Unit price$47.89 /L
    View details
  • Motions Hair Relaxer Super Straightening Cream for Strong Curls - 425 g

    Motions

    Motions Hair Relaxer Super Straightening Cream for Strong Curls - 425 g

    1 review
    Regular price $14.00
    Unit price$32.94 /kg
    View details
  • La'dor Hydro LPP Treatment - 150 ml La'dor Hydro LPP Treatment - 150 ml La'dor Hydro LPP Treatment - 150 ml

    La'dor

    La'dor Hydro LPP Treatment - 150 ml

    2 reviews
    Regular price $9.00
    Unit price$6.00 /100ml
    View details
  • La'dor Moisture Balancing Shampoo - 100 ml La'dor Moisture Balancing Shampoo - 100 ml

    La'dor

    La'dor Moisture Balancing Shampoo - 100 ml

    1 review
    Regular price $5.00
    Unit price$5.00 /100ml
    View details
  • Herbaria Banfi Caffeine Ginseng Rub - 250 ml Herbaria Banfi Caffeine Ginseng Rub - 250 ml Herbaria Banfi Caffeine Ginseng Rub - 250 ml

    Herbaria

    Herbaria Banfi Caffeine Ginseng Rub - 250 ml

    No reviews
    Regular price $18.00
    Unit price$72.00 /L
    View details
  • Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml

    Foligain

    Foligain Triple Action Shampoo for Men - 236 ml

    No reviews
    Regular price $36.00
    Unit price$152.54 /L
    View details
  • Sunny Isle Jamaican Black Castor Oil Extra Dark - 236 ml

    Sunny Isle

    Sunny Isle Jamaican Black Castor Oil Extra Dark - 236 ml

    2 reviews
    Regular price $16.00
    Unit price$67.80 /L
    View details
  • Cantu Kids Gentle Shampoo - 237 ml
    Sold out

    Cantu

    Cantu Kids Gentle Shampoo - 237 ml

    No reviews
    Regular price $9.00
    Unit price$37.97 /L
    View details
  • Previous
  • Page 2 / 14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 14
  • Next

Hair Cosmetics: Your Path to Stunning, Healthy Hair

Unlock the secret to advertisement-worthy, star-quality hair with our comprehensive range of hair cosmetics. Proper hair care involves using a variety of products and following specific steps to achieve a luscious, well-nourished mane. Let's explore the essential components of a complete hair care routine that will transform your locks into a stunning masterpiece.

1. The Foundation: Selecting the Perfect Shampoo

The cornerstone of any hair care routine is choosing the right shampoo. With countless options available for various hair types - oily, dry, dandruff-prone, and more - selecting the ideal shampoo is crucial. As the most frequently used hair product, shampoo significantly impacts your hair's health and appearance.

Key considerations when choosing a shampoo:

  • Opt for natural, plant-derived ingredients
  • Avoid harsh chemicals that may cause scalp irritation
  • Select a formula tailored to your specific hair type and concerns

Explore our extensive shampoo collection to find the perfect match for your hair needs.

2. Nourish and Protect: The Power of Conditioners

Conditioner is an essential step in maintaining healthy, manageable hair. Use it at least a few times a week to keep your locks in top condition. Choose between rinse-out conditioners or leave-in products based on your hair type and needs.

Tips for effective conditioning:

  • For thin or weak hair, opt for lightweight, rinse-out conditioners
  • If you have oily hair, apply conditioner from mid-lengths to ends only
  • Leave-in conditioners can provide extra moisture for dry or damaged hair

Find your perfect conditioner in our hair care range.

3. Deep Treatment: Hair Masks and Serums

Hair masks and serums offer intensive treatment for your hair, providing a boost of nourishment and repair. While these products shouldn't be used too frequently, they can work wonders when incorporated into your routine correctly.

Guidelines for using hair masks and serums:

  • Use once a week or less to maintain effectiveness
  • Leave the product on for at least 20 minutes to allow full absorption
  • If you find masks too heavy, switch to lighter serums
  • Choose formulas that target your specific hair concerns

4. The Finishing Touch: Hair Oils

Hair oils serve as versatile products that can be used in multiple ways to enhance your hair's health and appearance. They offer a lighter alternative to hair masks and can provide instant shine and smoothness.

Ways to incorporate hair oils into your routine:

  • Apply before bathing as a pre-shampoo treatment
  • Use on dry or damp hair, focusing on the ends
  • Mix a few drops with your conditioner for added nourishment
  • Use as a finishing product to tame frizz and add shine

Discover the perfect hair oil for your needs in our selection of hair treatments.

Creating Your Personalized Hair Care Routine

Achieving and maintaining beautiful, healthy hair requires consistency and the right products. By following these steps and incorporating suitable hair cosmetics into your routine, you'll be well on your way to attaining the lustrous, healthy hair you've always desired.

Remember to:

  • Tailor your routine to your specific hair type and concerns
  • Be patient - it may take time to see significant improvements
  • Adjust your routine as your hair's needs change with seasons or age
  • Complement your hair care routine with a healthy diet and lifestyle

With our comprehensive range of hair cosmetics, you have all the tools necessary to transform your hair into a stunning masterpiece. From nourishing shampoos to luxurious oils, our products are designed to cater to all hair types and concerns. Start your journey to healthier, more beautiful hair today by exploring our collection of premium hair care products.

Remember, great hair doesn't happen by chance - it happens by appointment with the right hair cosmetics. Shop now and give your hair the care it deserves!

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Australia (AUD $)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart