Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Australia (AUD $)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Vitamins
  4. Vitamin B

Vitamin B

(304 products)
  • Vitamin A
  • Vitamin B
  • Vitamin C
  • Vitamin D
  • Vitamin E
  • Vitamin K
  • Multivitamins
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • ALG Pharma Magnesium Gold Shrinkage - 50 Tablets

    ALG Pharma

    ALG Pharma Magnesium Gold Shrinkage - 50 Tablets

    1 review
    Regular price $4.00
    Unit price$0.08 each
    View details
  • Swanson Vitamin B-2 (Riboflavin) 100 mg - 100 Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Vitamin B-2 (Riboflavin) 100 mg - 100 Capsules

    1 review
    Regular price $10.00
    Unit price$0.10 each
    View details
  • Nutrend Magneslife Strong 375 mg - 25 ml

    Nutrend

    Nutrend Magneslife Strong 375 mg - 25 ml

    No reviews
    Regular price $2.00
    Unit price$0.80 /10ml
    View details
  • Solgar Sublingual Methylcobalamin (Vitamin B12) 5000 mcg - 30 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin (Vitamin B12) 5000 mcg - 30 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin (Vitamin B12) 5000 mcg - 30 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin (Vitamin B12) 5000 mcg - 30 Tablets

    Solgar

    Solgar Sublingual Methylcobalamin (Vitamin B12) 5000 mcg - 30 Tablets

    No reviews
    Regular price $21.00
    Unit price$0.70 each
    View details
  • Now Foods B-50 - 250 Tablets Now Foods B-50 - 250 Tablets

    Now Foods

    Now Foods B-50 - 250 Tablets

    2 reviews
    Regular price $41.00
    Unit price$0.16 each
    View details
  • Osavi Complex-B with Choline and Inositol - 60 Veg Capsules

    Osavi

    Osavi Complex-B with Choline and Inositol - 60 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price $11.00
    Unit price$0.18 each
    View details
  • Biowen Inositol Complex+ - 100 Capsules

    Biowen

    Biowen Inositol Complex+ - 100 Capsules

    No reviews
    Regular price $30.00
    Unit price$0.30 each
    View details
  • Jarrow Formulas Methyl B-12 5000 mcg & Methyl Folate 800 mcg Cherry - 60 Chewable Tablets Jarrow Formulas Methyl B-12 5000 mcg & Methyl Folate 800 mcg Cherry - 60 Chewable Tablets Jarrow Formulas Methyl B-12 5000 mcg & Methyl Folate 800 mcg Cherry - 60 Chewable Tablets

    Jarrow Formulas

    Jarrow Formulas Methyl B-12 5000 mcg & Methyl Folate 800 mcg Cherry - 60 Chewable Tablets

    1 review
    Regular price $50.00
    Unit price$0.83 each
    View details
  • Aura Herbals Magnesium + Vitamin B6 (P-5-P) - 60 Capsules

    Aura Herbals

    Aura Herbals Magnesium + Vitamin B6 (P-5-P) - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price $12.00
    Unit price$0.20 each
    View details
  • Aura Herbals Folic Acid 800 mcg, Quatrefolic® - 60 Capsules Aura Herbals Folic Acid 800 mcg, Quatrefolic® - 60 Capsules

    Aura Herbals

    Aura Herbals Folic Acid 800 mcg, Quatrefolic® - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price $14.00
    Unit price$0.23 each
    View details
  • Formeds Powder B1 50 mg - 48 g

    Formeds

    Formeds Powder B1 50 mg - 48 g

    No reviews
    Regular price $11.00
    Unit price$22.92 /100g
    View details
  • Swanson Vitamin B6 Pyridoxine 100 mg - 100 Capsules Swanson Vitamin B6 Pyridoxine 100 mg - 100 Capsules Swanson Vitamin B6 Pyridoxine 100 mg - 100 Capsules Swanson Vitamin B6 Pyridoxine 100 mg - 100 Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Vitamin B6 Pyridoxine 100 mg - 100 Capsules

    No reviews
    Regular price $6.00
    Unit price$0.06 each
    View details
  • Veganicity Vitamin B12, Sublingual 500 mcg - 90 Tablets Veganicity Vitamin B12, Sublingual 500 mcg - 90 Tablets Veganicity Vitamin B12, Sublingual 500 mcg - 90 Tablets

    Veganicity

    Veganicity Vitamin B12, Sublingual 500 mcg - 90 Tablets

    1 review
    Regular price $15.00
    Unit price$0.17 each
    View details
  • 7Nutrition Citrulline Malate + Vitamin B6 - 250 g

    7Nutrition

    7Nutrition Citrulline Malate + Vitamin B6 - 250 g

    No reviews
    Regular price $17.00
    Unit price$68.00 /kg
    View details
  • Doctor's Best Fully Active Folate 800 mcg - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Doctor's Best

    Doctor's Best Fully Active Folate 800 mcg - 60 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price $21.00
    Unit price$0.35 each
    View details
  • Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml

    Osavi

    Osavi Vitamin B-complex, Oral Spray, Orange Flavour - 25 ml

    No reviews
    Regular price $16.00
    Unit price$6.40 /10ml
    View details
  • Vitaler's Folic Acid (Vitamin B9) 400 mcg, drops - 30 ml Vitaler's Folic Acid (Vitamin B9) 400 mcg, drops - 30 ml Vitaler's Folic Acid (Vitamin B9) 400 mcg, drops - 30 ml
    Sold out

    Vitaler's

    Vitaler's Folic Acid (Vitamin B9) 400 mcg, drops - 30 ml

    2 reviews
    Regular price $9.00
    Unit price$3.00 /10ml
    View details
  • Wellbear Magnesium 125 mg + Vitamin B6 - 60 Capsules Wellbear Magnesium 125 mg + Vitamin B6 - 60 Capsules

    Wellbear

    Wellbear Magnesium 125 mg + Vitamin B6 - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price $7.00
    Unit price$0.12 each
    View details
  • Progress Labs Cholesterol + Prebiotic - 120 Capsules Progress Labs Cholesterol + Prebiotic - 120 Capsules

    Progress Labs

    Progress Labs Cholesterol + Prebiotic - 120 Capsules

    1 review
    Regular price $19.00
    Unit price$0.16 each
    View details
  • Yango Methylated Folic Acid – 60 Capsules Yango Methylated Folic Acid – 60 Capsules

    Yango

    Yango Methylated Folic Acid – 60 Capsules

    No reviews
    Regular price $14.00
    Unit price$0.23 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin B1 100 mg - 60 Capsules
    11% off

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin B1 100 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Sale price $8.00 Regular price $9.00
    Unit price$0.13 each
    View details
  • Osavi Complex B with Choline and Inositol - 120 Capsules
    Sold out

    Osavi

    Osavi Complex B with Choline and Inositol - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price $19.00
    Unit price$0.16 each
    View details
  • Wellbear Vitamin B3 500 mg - 60 Capsules Wellbear Vitamin B3 500 mg - 60 Capsules Wellbear Vitamin B3 500 mg - 60 Capsules Wellbear Vitamin B3 500 mg - 60 Capsules

    Wellbear

    Wellbear Vitamin B3 500 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price $7.00
    Unit price$0.12 each
    View details
  • Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Sublingual Methylcobalamin 1000 mcg - 60 Tablets

    No reviews
    Regular price $14.00
    Unit price$0.23 each
    View details
  • Previous
  • Page 9 / 13
  • 1
  • …
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • …
  • 13
  • Next

B Vitamins: Specialized Nutrients for Comprehensive Health

B vitamins constitute a diverse and versatile group of essential nutrients, each performing unique functions while collectively serving as a comprehensive health support system for the human body. When facing physical ailments or mental health challenges, B vitamins often emerge as the go-to solution. However, identifying the specific B vitamin that addresses your individual needs can be challenging.

The primary role of B vitamins lies in maintaining proper nervous system function, which is crucial for mental health. These vitamins positively influence mood, alleviate nervous tension, and enhance cognitive performance. Beyond mental health, B vitamins play a vital role in metabolic processes, facilitating carbohydrate absorption and glucose-to-energy conversion. This not only affects mood but also significantly impacts physical appearance.

B Vitamins: Specialized for Specific Tasks

In addition to their general properties, each B vitamin offers unique benefits to the body and its functions:

  • Vitamin B1 (Thiamine): Influences bone growth and development, supports heart function, and even helps combat motion sickness.
  • Vitamin B2 (Riboflavin): Acts as a beauty elixir, improving skin, hair, and nail condition, while also strengthening eyesight and supporting anemia treatment.
  • Vitamin B3 (Niacin): Benefits sexual health by participating in sex hormone synthesis (testosterone, progesterone, and estrogen), influences insulin function, and supports red blood cell formation.
  • Vitamin B4 (Choline): Regulates lipid metabolism, enhances muscle function and respiratory system performance (valued by athletes), and improves memory (appreciated by mental workers).
  • Vitamin B5 (Pantothenic Acid): Helps prevent hair loss and graying while regulating energy balance, offering a solution for those seeking both fitness and beauty benefits.

B Vitamins: Tailored Solutions for Various Health Needs

The B vitamin group offers a wide range of benefits catering to the needs and deficiencies of both men and women. Whether addressing sexual health issues, slowing the aging process, supporting conception and healthy pregnancy, or enhancing physical appearance, B vitamins provide effective solutions. The specific vitamin required depends on individual factors such as age, health concerns, or desired areas of improvement.

It's important to note that gender and age do not limit the usefulness of B vitamins. The primary determinant for supplementation is the specific need or health issue at hand. Regardless of age or gender, B vitamins can offer valuable support for various health concerns and deficiencies.

Choosing the Right B Vitamin Supplement

When considering B vitamin supplementation, it's crucial to identify your specific health goals or concerns. Consult with a healthcare professional to determine which B vitamins may be most beneficial for your individual needs. They can help you select the appropriate supplement and dosage based on factors such as your diet, lifestyle, and any existing health conditions.

Remember that while B vitamins are essential for overall health, a balanced diet rich in whole grains, lean meats, eggs, legumes, and leafy green vegetables can provide many of these nutrients naturally. Supplementation should complement a healthy lifestyle rather than replace it.

By understanding the unique roles of each B vitamin and how they contribute to overall health, you can make informed decisions about incorporating these vital nutrients into your daily routine, supporting both your physical and mental well-being.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Australia (AUD $)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart