Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Australia (AUD $)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Axis-Y
Axis-Y

Axis-Y

(19 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Serum - 50 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Serum - 50 ml

    2 reviews
    Regular price $21.00
    Unit price$42.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Toner - 125 ml Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Toner - 125 ml Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Toner - 125 ml Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Toner - 125 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Toner - 125 ml

    2 reviews
    Regular price $25.00
    Unit price$200.00 /L
    View details
  • Axis-Y Vegan Collagen Eye Serum - 10 ml Axis-Y Vegan Collagen Eye Serum - 10 ml Axis-Y Vegan Collagen Eye Serum - 10 ml Axis-Y Vegan Collagen Eye Serum - 10 ml
    9% off

    Axis-Y

    Axis-Y Vegan Collagen Eye Serum - 10 ml

    2 reviews
    Sale price $21.00 Regular price $23.00
    Unit price$210.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml
    16% off

    Axis-Y

    Axis-Y Facial Cleansing Mask with Japanese Mugwort - 100 ml

    No reviews
    Sale price $21.00 Regular price $25.00
    Unit price$21.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Cream - 50 ml Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Cream - 50 ml Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Cream - 50 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Dark Spot Correcting Glow Cream - 50 ml

    2 reviews
    Regular price $23.00
    Unit price$46.00 /100ml
    View details
  • AXIS-Y Daily Purifying Treatment Toner 200 ml

    Axis-Y

    AXIS-Y Daily Purifying Treatment Toner - 200 ml

    No reviews
    Regular price $21.00
    Unit price$10.50 /100ml
    View details
  • Axis-Y Heartleaf My Type Calming Cream - 60 ml
    11% off

    Axis-Y

    Axis-Y Heartleaf My Type Calming Cream - 60 ml

    1 review
    Sale price $17.00 Regular price $19.00
    Unit price$28.33 /100ml
    View details
  • Axis-Y PHA Resurfacing Glow Peel - 50 ml Axis-Y PHA Resurfacing Glow Peel - 50 ml
    14% off

    Axis-Y

    Axis-Y PHA Resurfacing Glow Peel - 50 ml

    1 review
    Sale price $18.00 Regular price $21.00
    Unit price$36.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Complete No-stress Physical Sunscreen SPF50+ - 50 ml Axis-Y Complete No-stress Physical Sunscreen SPF50+ - 50 ml
    5% off

    Axis-Y

    Axis-Y Complete No-stress Physical Sunscreen SPF50+ - 50 ml

    No reviews
    Sale price $21.00 Regular price $22.00
    Unit price$42.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Facial Hydrating Serum with Artichoke - 30 ml Axis-Y Facial Hydrating Serum with Artichoke - 30 ml Axis-Y Facial Hydrating Serum with Artichoke - 30 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Facial Hydrating Serum with Artichoke - 30 ml

    No reviews
    Regular price $24.00
    Unit price$80.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml
    10% off

    Axis-Y

    Axis-Y Soothing Gel Face Mask - 100 ml

    No reviews
    Sale price $19.00 Regular price $21.00
    Unit price$19.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Biome Ultimate Indulging Cream - 55 ml Axis-Y Biome Ultimate Indulging Cream - 55 ml Axis-Y Biome Ultimate Indulging Cream - 55 ml
    13% off

    Axis-Y

    Axis-Y Biome Ultimate Indulging Cream - 55 ml

    No reviews
    Sale price $26.00 Regular price $30.00
    Unit price$472.73 /L
    View details
  • AXIS-Y Spot The Difference Blemish Treatment - 15 ml
    22% off

    Axis-Y

    AXIS-Y Spot The Difference Blemish Treatment - 15 ml

    No reviews
    Sale price $14.00 Regular price $18.00
    Unit price$93.33 /100ml
    View details
  • Axis-y Sunday Morning Refreshing Cleansing Face Foam - 120 ml Axis-y Sunday Morning Refreshing Cleansing Face Foam - 120 ml Axis-y Sunday Morning Refreshing Cleansing Face Foam - 120 ml

    Axis-Y

    Axis-y Sunday Morning Refreshing Cleansing Face Foam - 120 ml

    No reviews
    Regular price $17.00
    Unit price$141.67 /L
    View details
  • Axis-Y Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser - 180 ml Axis-Y Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser - 180 ml Axis-Y Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser - 180 ml Axis-Y Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser - 180 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser - 180 ml

    No reviews
    Regular price $21.00
    Unit price$116.67 /L
    View details
  • Axis-Y 61% Green Vital Energy Complex Sheet Mask - 5 Pieces Axis-Y 61% Green Vital Energy Complex Sheet Mask - 5 Pieces Axis-Y 61% Green Vital Energy Complex Sheet Mask - 5 Pieces

    Axis-Y

    Axis-Y 61% Green Vital Energy Complex Sheet Mask - 5 Pieces

    No reviews
    Regular price $17.00
    Unit price$3.40 each
    View details
  • AXIS-Y Y-Panthenol 10 Regenerating Face Cream with Panthenol - 50 ml AXIS-Y Y-Panthenol 10 Regenerating Face Cream with Panthenol - 50 ml

    Axis-Y

    AXIS-Y Y-Panthenol 10 Regenerating Face Cream with Panthenol - 50 ml

    1 review
    Regular price $22.00
    Unit price$44.00 /100ml
    View details
  • Axis-Y Biome Resetting Moringa Purifying Facial Oil - 200 ml Axis-Y Biome Resetting Moringa Purifying Facial Oil - 200 ml Axis-Y Biome Resetting Moringa Purifying Facial Oil - 200 ml
    4% off

    Axis-Y

    Axis-Y Biome Resetting Moringa Purifying Facial Oil - 200 ml

    No reviews
    Sale price $26.00 Regular price $27.00
    Unit price$130.00 /L
    View details
  • Axis-Y Cera-Heart My Type Duo Cream to Zone T and U with a 6+1+1 Complex - 60 ml Axis-Y Cera-Heart My Type Duo Cream to Zone T and U with a 6+1+1 Complex - 60 ml Axis-Y Cera-Heart My Type Duo Cream to Zone T and U with a 6+1+1 Complex - 60 ml Axis-Y Cera-Heart My Type Duo Cream to Zone T and U with a 6+1+1 Complex - 60 ml

    Axis-Y

    Axis-Y Cera-Heart My Type Duo Cream to Zone T and U with a 6+1+1 Complex - 60 ml

    No reviews
    Regular price $31.00
    Unit price$51.67 /100ml
    View details

Axis-Y is a Korean skincare brand that has built a devoted following with its effective, thoughtfully formulated products centred around skin-loving botanicals. Known for their Dark Spot Correcting line and soothing formulations featuring ingredients like artichoke and mugwort, Axis-Y delivers K-Beauty innovation that addresses real skin concerns.

The Axis-Y Philosophy

Axis-Y believes that great skincare should work with your skin's natural processes, not against them. The brand formulates products using carefully selected botanical ingredients known for their efficacy: Japanese mugwort for soothing and purifying, artichoke extract for hydration and pore care, and targeted actives for specific concerns like dark spots and uneven tone. Each product is designed to be gentle enough for sensitive skin while delivering visible results that keep fans coming back.

Axis-Y Products at Medpak

At Medpak, we offer a comprehensive Axis-Y collection. For targeting hyperpigmentation, the Dark Spot Correcting Glow line includes a Serum, Cream, and Toner that work together to brighten and even skin tone. The Spot The Difference Blemish Treatment addresses individual spots directly. For hydration and soothing, find the Artichoke Hydrating Serum, Soothing Gel Face Mask, and the innovative Cera-Heart My Type Duo Cream designed for combination skin's different zones.

The Heartleaf My Type Calming Cream soothes reactive skin, while the Japanese Mugwort Cleansing Mask deeply purifies. For cleansing, the Quinoa One-Step Balanced Gel Cleanser offers gentle yet effective cleansing. Sun protection comes via the Complete No-stress Physical Sunscreen SPF50+. Additional treats include the Vegan Collagen Eye Serum, Biome Ultimate Indulging Cream, PHA Resurfacing Glow Peel, and Green Vital Energy Complex Sheet Masks.

Why Choose Axis-Y

Axis-Y has earned its reputation by delivering products that genuinely work while remaining gentle on skin. The brand offers an accessible entry point into effective K-Beauty, with products suitable for various skin types and concerns. For anyone seeking Korean skincare that combines botanical wisdom with modern formulation science, Axis-Y provides trusted solutions for clearer, healthier, more radiant skin.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Australia (AUD $)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart